BMW F650 GS incelemesi

Yazının girizgahı biraz uzun oldu. Ama oldukça detaylı bir inceleme oldu, gerekirse girizgahı geçerekten sadede vararak okuyun derim 🙂

****************

BMW F650 GS

Motosiklet kullanmaya başlamam kendi kendine oldu. Ailemde hatta 7 ceddimde motosiklet kullanan ilk kişi benim. 13-14 yaşlarındayken bir ara bir ilgilenmeye başlamıştım ama o zamanlar da aile pandoranın kutusu hiç açılmadan kutuyu rafa kaldırmıştı. Çocukken motosikletiyle gezmesine hayran olduğum bir aile büyüğü olmadı hiç. Daha sonra çevremdeki motorcu arkadaşlarıma baktığımda böyle aile büyükleri sayesinde motosikletli yaşama adım atan birçok arkadaşla tanıştım. Birçok ailede olduğu gibi “aman oğlumuz ilgi duyar”endişesiyle motosikletler hiç yok gibi davrandık anne babamla birbirimize. Trafikte de senelerce görmezden geldik. Motosiklet hiç hayatımızda olmayacakmış gibi davrandık birbirimize.

Böyle 28 sene geçirdim hayatta. Herşey bundan 2 yıl kadar önce İstanbul trafiğinde iş ev arası yol mesaimde saatlerce cebelleşmemle başladı. Önce günler sonra aylar boyunca hergün saatlerce köprü trafiğinde bir kafesin içinde kaldım. Yanımda geçen motosikletler hayatımın 28 senesinden çok daha fazla dikkatimi çekmeye başladı.

En sonunda bir scooter sahibi oldum. Tüm işkence son buldu. Artık işe gitmek için sabahın 6 sında kalkıp 15 dk içinde evden çıkıp servise bineceğim yere kadar yürümek zorunda değildim. Servisi kaçırdığım günlerde koştura koştura metrobüs yolunu ve sonrasında da maslak a minibüs çilesini çekmek zorunda değildim. Sabah trafiğinden servisler az etkilensin diye sabahın köründe kalkıp servise yetişmek yetmiyormuş gibi bir de erken vardığım Maslak ta mesai başlasın diye 1 saat kadar bekleyip sanki dehşet keyifliymiş gibi iş arkadaşlarıyla uzun sohbetli kahvaltılar yapmak zorunda değildim artık. 8:15 te uyanıyor , 8:30 da evden çıkıyor. Yüzümde koskocaman bir sırıtma ile scooterıma atlıyor ve saat 9 a beş kala ofisteki masamın başında oluyordum. Akşamları ise daha da rahat. Saat kaçta çıkarsam çıkayım, hangi köprüden gidersem gideyim yarım saat içinde evde oluyordum. Mesai boyunca yeni scooter almış olmanın keyfiyle akşam olsa da trafiğe girsem diye bekliyordum. Yepyeni bir dünyaya girmenin heyecanı ise cabasıydı.

Bu kadar uzun uzun anlatmamın sebebi şu ; Daha ilk andan itibaren motosiklet benim hayatımı kolaylaştıran bir araç. Herşeyden önce hayatımın tam merkezinde bulunmasının sebebi ne verdiği eşsiz heyecan ne de hissettirdiği özgürlük ve farklılık duygusu . Bunlar da tamamlayıcı sebepler elbette ama en önemlisi motosikletle yaşam İstanbul’da çok daha kolay. Tabiiki scooterdan vitesli motosiklete geçmemle birlikte sadece pratiklik ve kolaylığın yanında sürüş zevki , performans , viraj keyfi , şehirlerarası uzun seyahatler , farklı motosikletlerin farklı sürüş pozisyonları – sürüş karakteristikleri hayatıma girdi. Bugüne kadar satın aldığım ve uzun süreli kullandığım motosikletleri seçerken en çok dikkat ettiğim konu ise gerçekten hayatımı kolaylaştıracak bir motosiklet mi alıyorum ? Bu benim için çok önemli çünkü Bir sene sürecince yaptığım yaklaşık 15000 km yolun ancak 3000 km kadarını şehirdışında seyahatlerde yapıyorum. Geri kalan 12000 km şehiriçinde harala gürele trafik içinde geçiyor. Yani %20 şehırdışı , %80 ise şehiriçi trafiğim var. O sebeple motosikletim CBF 600 ün hakkını veremediğim günler olduğunu düşündüğüm zamanlar da oluyor. Bazen de öyle motosikletleri deneme, sürme şansım oluyor ki beni uzun uzun uzunyol hayallerine sürüklüyor. Bir BMW RT 1200 , CBF 1000 sahibi olup uzun yollara çıkmak günlerimi bu motosikletler üzerinde tatilde eşimle beraber geçirmek çok isterim ama realite %20 diyor.

Tüm bu sebeplerden benim ideal motosiklet tanımım birkaç senedir şu şekilde & birkaç sene daha bu şekilde kalacak ;

Hafif , kullanması kolay & sürücüsüne yardımcı olan şehirli bir motosiklet , manevra kabiliyeti yüksek , eğer mümkünse rüzgar ve yapmur koruması olan bir motosiklet. Sürüş zevki olan şehirdışı gezilere çıkabileceğim sele özelliklerine sahip , aynı zamanda yakıt sarfiyatı itibariyle ekonomik olabilecek bir motosiklet. Şık görünen, fren kabiliyeti yüksek , güvenli sürüşe en kolay sürücüsünü yönlendirebilecek bir motosiklet. Çok yüksek motor güçlerine sahip olmasa da titreşimi az , vites aralıkları geniş bir motosiklet. Bakımları kolay yaptırılabilir , bakım masrafları çok olmayan bir motosiklet.

Şimdi farkettiyseniz yukarıda çok çok kriter var & bu kriterlerin hepsini bir araya getirecek bir motosiklet bulmak imkansız. Bu yazımızda incelediğimiz F650 GS bunların birçoğunu karşılıyor. Şehiriçi kullanımın çok yoğun olması ve yukarıdaki birçok özelliği barındırması nedeniyle scooterlar arasından da birçok alternatif bulunabilir. Ben size F650 GS in benim için hangi özellikleri karşılayabildiğini düşündüğümü yazarsam sanırım en doğru bakış açısıyla değerlendirmiş olacağım.

Öncelikle çok kolay bir motosiklet. Belirli bir motosiklet sürüş tecrübesine ulaşmış olsam da (başlangıç seviyesinde değilim malum) BMW F650 GS sadece ve sadece bir başlangıç motoru değil. Dengesi çok çok iyi , ağırlık dağılımı neredeyse mükemmele yakın. Bugüne kadar kullandığım motosikletler içinde ağırlık dengesini bana en iyi hissettiren motosiklet BMW F650 GS oldu. Şehir içinde trafik içinde oturuş itibariyle yüksekte yer alıyor ve trafik çok daha rahat gözlemlenebiliyor. Oturuş ergonomisi oldukça dik ve rahat. Ayaklar peglerin üzerine düz basıyor, vites ve arka fren tam olması gerektiği yerde olduğu hissini veriyor.

Üzerindeki motor F800 GS ile aynı motoru kullanıyor fakat limitlendirilmiş ve 650 cc kategorisine indirilmiş. F800GS henüz kullanmadım ama sanırım bu sebeple 1 ve ikinci vitesleri oldukça geniş aralıklarda. Bu da şehir içinde inanılmaz kolaylık sağlıyor. Gerek olduğunda 3 ten 2 ye ve 2 den 1inci viteslere inişler gayet yumuşak ve yığılma olmadan gerçekleşebiliyor. Vites geçişleri hem debriyaj kullanarak hem debriyajsız kullanımlarda kaymak gibi yumuşacık.

Arama motorlarına F650 GS twin yazarak bu motosiklet ile ilgili birçok bilgiye ulaşabilirsiniz. Zira 2007 yılı öncesine kadar tek silindir olarak üretilen F650 GS 2007 yılında 800 cc lik twin motor kullanmaya başladı.

2000 senesine kadar ABS siz olarak satışta olan F650 GS birçok dünya seyahatinde baş aktör olarak rol oynamamıştır & halen başroldedir. Bu seyahatlere Türkiye’den bir örnek de Rahmi Barutçu hocanın yaptığı Katmandu seyahatidir.

http://www.lamaorda.com/?page_id=1039

2000 senesinde ABS opsiyonu getirilen ve kasası değiştirilen F650 GS , F650 GS Dakar ı çıkartması ile birlikte senelerce kullanılan bir motor haline geldi. Bugün bile hala temizlerinin 15000 16000 TL lere kadar alıcı bulduğu bu kasa çok tutuldu.

Bugün F650 Dakar a karşılık olarak BMW G650 GS modeli üretiliyor hatta Dakar a tam karşılık olarak geçtiğimiz sene G650 Sertao modeli satışa sunuldu.

Konuyla ilgili www.f650.com sitesi ve www.advrider.com siteleri birer ana kaynak olabilir.

2007 yılından bu yana 800 cc twin motor aynı zamanda kısıtlama getirilmeden F800 GS te de kullanılıyor. (F650 GS te aynı motor kısıtlamalı olarak kullanılıyor)
Bu yazıyı yazmadan ben de elimden geldiğince araştırdım. Geçmişte F800 le ilgilendiğim ve almak istediğim bir dönem olmuştu. Özellikle F650 GS in F800 le farklarını yukarıdaki ve diğer birçok forumda karşılaştırdığımda şu şekilde farklılıklar dile getirilmiş ;

F800 GS in ön çatalı ve tel jantları F650 GS e göre offroad için daha uygun.

F800 GS in ön lastiği 19” ve lastikler şambriyelli. Bu da yine offroad için düşünülmüş. F800 in ön lastiğinin daha büyük ama daha ince olması offroad da daha avantaj sağlıyor ama F650 GS daha yol ve sokak koşullarına uygun lastik boyutları taşıyor ve tubeless.

Yurtdışındaki genel kanı F650 GS in kuru toprak yollar dahil bir çok asfalt dışı konumda yeterli olduğu görüşünde. Okuduklarımın yalancısıyım. Deniliyor ki ön çatal, lastikler yerden kesilmedikçe (çok atlanıp zıplanmayacaksa) F650 GS te gayet yeterli deniyor. İnternette de aşağıdaki gibi f650 GS fotoğrafları görmek pek mümkün ;

Sadece çamur koşullarında F800 GS in hem ön lastik hem de güç anlamında öne çıktığından bahsediliyor. Kaldı ki yorumların sonunda yahu safi offroad yapacak olsam zaten G650GS veya sertao alırım veya G450X kullanırım veya crossla dalarım çamura gibi yorumlar yapmışlar. Adı geçmişken G450X in de fotoğrafını koyalım 🙂

Yine yurtdışı forumlarında 16lık dişli yerine 17lik takılarak viteslere ilişkin son hızlarda kaydadeğer farklar kaydedildiğinden bahsetmişler. Bu konuda oynamak ne kadar doğru bilmiyorum. Zira ben özellikle SArıyer Emirhan İstinye arasını hafif trafikli sürüşte ikinci ve üçüncü viteslerde 80-100 km gibi hızlara çıkarak alabildim. Bence pek oynamaya gerek yok.

Aynı motoru kullanma ve motorda limit olayında ise F800 GS ile F650 GS arasında 4000 5000 devirlere kadar vites aralıkları ve güç anlamında hiç fark olmadığından bahsedilmiş. Bildiğiniz gibi bu devirler F650 Gs için maksimum torkun alındığı devirler.

Titreşim özellikle şehiriçi kullanım hızlarında yok denecek kadar az. Motosiklet trafikte geniş gidon turu sayesinde ve ince uzun yapısı sayesinde şehir içi sürüşte inanılmaz kolaylık sağlıyor.

BMW nin orijinal ön camı bahar aylarında olmamıza rağmen rüzgarı biraz hissettirdi. Genel olarak motosikletin rüzgara mukavemeti iyi izlenimi verdiyse de ben F650 sahibi olsam en azından kışın daha yüksek bir ön cam takardım.

Devir göstergesi hız göstergesinin altında yer alıyor. Benim gibi sürekli devire bakarak süren bir kişiyseniz kafanız emme basma tulumba gibi oynayabilir. Zaman içinde motorun sesine alıştıkça buna gerek kalmayabilir ama aynı segmentin en üst modeli 1200 GS te devir göstergesi üstte , hız göstergesi ise altta yer alıyor. Kaldı ki benim için hız o kadar önemli değil, güvende olduğum devirde olduğum sürece hız ne olursa olsun önemi yok. Bunun yanında göstergenin dijital kısmında en çok yer kaplayan alan vites göstergesinin olduğu alan. Bu yeni başlayanlar için oldukça olumlu da olsa bence de güzel bir detay. Bunun yanında ortalama yakıt sarfiyatını da 5,4 km olarak gördüm. Ben yaklaşık 60 km kadar kullandım motoru ve genellikle şehiriçiydi. Kullandığım motor daha 100 km ye gelmemişti. 1000 km bakımı yapılmamıştı ve test motoru olduğu için de agresif kullanılmış olabilir diye düşünüyorum Bu durumda 5,4 lt çok iyi bir değer.

Orijinal egzostun sesi çok hoşuma gitti. Yalnız hacim olarak biraz büyük fakat egzostun konumlanması itibariyle dar geçişlerde vs. hiç sıkıntı yaratmıyor.

Fren kabiliyeti muhteşem. Çok net ve başarılı bir frenlemeden bahsediorum. Hatta motorun dengesi için söylediklerimi burada tekrarlayacağım. Bugüne kadar bindiğim motorlar arasında en iyi fren kabiliyetine sahip motor F650 GS ti diyebilirim. Çok deneme fırsatım olmadı fakat frenler çok güven verdi.

Ne yazık ki fiyakası konusunda çok olumlu görüşler bildiremeyeceğim. Özellikle ön far kısmı ve plastik jantlar bence çok çirkin. Özellikle ön jant & ne yazık ki makyaj için bile olsa tel jant olanağı yok. Arka jant , dişli , led stop lambası oldukça şık duruyor ama ön için aynı şeyi ne yazık ki söyleyemeyeceğim. Arkalar iyi ama önler ı ıh. Benim test için kullandığım 2012 modelde jantlar siyah boyalıydı. Bence siyah jant daha şık durmuştu. Daha önceki jantların grisini hiç sevemedim. Bence düz renk seçenekleri arasından en güzeli açık mavi ve turuncu olanları. Bu renkler 2007 yılının renkleri. 2011 yılında beyaz ve lacivert rengi vardı. 2012 de ise kırçıllı sarı siyah rengi mevcut. Bizim denediğimiz motosiklet de bu renkteydi.

Bakım masrafları için de geçtiğimiz sene sıfır F650 GS almış arkadaşımdan bir bilgi aldım. Korkulduğu kadar değil. Arkadaşım 1000 km bakımına 120 TL vermiş. İleride ne olur bilmem. İlla ki her büyük motorda olduğu gibi sürekli şehiriçi kullanımda bakım masrafları az olmayacaktır.

Bence F650 GS i başlangıç seviyesi motosikleti olarak dar kalıplara sokmamak daha geniş kitlelerle buluşturmak gerekir. Yine yurtdışı forumlarda bu modeli “chick bike” diye adlandırılması sebebiyle makaraya alanlar olmuş ama kimi zaman ikinci bir motosiklet olarak kimi zaman da 1200 GS ten şehir içinde bunalıp satın alıp da kullanan veya eşine alıp da benim YBR ye yaptığım gibi 1200 GS ini bırakıp bu modele hayran olanlar hiç de az değil. Reklam fotoğraflarına bakınca da ne yazık ki bir chickbike durumu yok değil 😛 Bunun sebebi sanırım biraz da bu motorun düşük sele opsiyonları. Geçmişte de modelin bu kadar popüler olmasının sebeplerinden biri de buydu sanırım. Benim boyum 180 cm ve denediğim motordaki sele düşük sele değildi ve normal selede gayet yüksek bir pozisyonda sürüş yaptım.

Yani sürüş tecrübesi olan şehir içi ağırlıklı kullanan ve yaz kış motosiklet kullanan biri için BMW F650 GS doğru seçim olabilir.

Motosikletle tanışmamış ve onu öcü gibi gören kişilerle konuştuğumda komik bir öngörüye rastladığım çok oldu.“ Hiç motosiklet kullanmak istemez misin?” diye sorduğumda; “Ya bilmem ki şöyle büyük bir BMW m olsa isterim” diyen kişilerle karşılaştım. Bu arkadaşlar hem Türk hem de ecnebiydi. Bindiği motosikletin markası içeriğinden önemli olanlar için de F650 GS en doğru seçim olur. Günlük motosiklet kullanımını BMW markası altında yapıyor olmak da bazı kimseleri mutlu edebilir ki bence en mutluluk içeren BMW enduro(!) modeli bence F650 GS.

Çok keyifli çok farklı bir keyfi olan bu model kendi sınıfının başlangıç modeli de olsa sürekli gündelik kullanım ve şehirdışı gezileri için çok çok çok ideal, keyifli bir motosiklet.

Şimdilik yorumlarım bu kadar, bu test sürüşü sonrasında kanaatim şu ki ; BMW F650 GS ileride kısmet olursa satın almak istediğim bir model. Allah kısmet ederse uzun dönem testleri yazarım inşallah F650 GS için.

Fiyatı tüm bu özellikleri hak edecek seviyede olsa da hem fiyatının Euro’ya endeksli olması hem de fiyat seviyesi aynı segmentteki diğer markaların benzer motosikletlerinden oldukça farklı. Dediğim gibi mal çok güzel ama çok para. Motosikletciysek tecrübeyle öğrendiğimiz gibi ; İyi mal iyi para ama BMW f650 GS bence çok para. 2012 çıkışlı 1200 cc 4 silindir Honda Crosstourer’ın fiyatı 38.000 TL iken, 800 cc Honda Crossrunner 28000 TL iken , 2007 de kasası değişmiş olan BMW F650 GS in fiyatı 30.000 TL olarak çok ama çok fazla.

*****

Motosikletli yaşam blogu facebooktan takip etmek ve yeni yazılardan haberdar olmak istiyorsanız, facebook grubuna üye olabilirsiniz ;

https://www.facebook.com/groups/motosikletliyasam/

*****

Son olarak test sürüşü boyunca yaptığım fotoğraf çekimlerini de paylaşayım. Fotoğraflar bana ait, sürücü ise Rahmi Barutçu’dur. ( www.rahmibarutcu.com )

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Reklamlar

13 thoughts on “BMW F650 GS incelemesi

 1. Merhabalar 🙂

  Bir f650gs twin kullanıcısı olarak, belki birkaç şey ekleyebilirim diye düşündüm. Bu motosikleti, uzun araştırmalar sonrası satın almıştım. Kesinlikle İstanbul gibi bir şehir için biçilmiş kaftan. Bozuk yollar, yeri geldiğinde kaldırıma çıkabilmek, yüksek olmanın avantajı, trafikte aralardan kaçabilmek(ki bu noktada hoş bir detay var, normal araba aynaları gidonun altında, kamyonet aynaları ile motosiklet aynalarının üzerinde kalıyor, doblo tarzı araçlar dışında, rahatça akıp geçiyorsunuz) elin altında yeterli güç, muhteşem frenler, düşük yakıt tüketimi(ortalama 5 lt) ve daha aklıma gelmeyen detaylarıyla, f650 benim gözümde “optimum” motor.

  Sorunları yok mu? Elbette var. Ben fz6 Fazer’dan sonra bunu kullanıyorum. Otobana çıkmadıkça hiç özlemiyorum eski motosikletimi. Evet, f650, hız için üretilmiş bir motosiklet değil. Fakat, 160 km/s ve üzerine çıktıktan sonra, çok güven verdiğini söyleyemem. Motosiklet o hızlarda nedense oynaşmaya başlıyor şeritte. Yani kontrol kaybettirecek bir şey değil kesinlikle ama olmasa daha iyi olurdu. Başka f650 sahibi arkadaşların da aynı konudan şikayetçi olduğunu bildirmem lazım. Yani olay lastikte falan değil sanırsam.

  İkinci tatsız konu ise, Borusan’ın tutumu. Periyodik bakımlar ucuz. Servis ise bugüne kadar gördüğüm en profesyonel motosiklet servisi. Fakat, yedek parça ve aksesuar konusunda, çok net bir kazıklama söz konusu. Ben 3’lü aliminyum çantalarımı givi’den almıştım, 1000 küsür tl idi yanlış hatırlamıyorsam, demirleriyle. Ama 2000 lirayı bulmadı yani. BMW’de buna istenen değer, yaklaşık 4000 Eu. Motor koruma demiri, givi’de 300 tl ise, BMW’de 300 Eu. Yani olmaması gerektiği kadar pahalı malesef. Ayrıca, gariptir, sıfır alınan malda pazarlık olmaz diye bilirdim, Borusan’da bildiğimiz kurbanlık pazarındaki gibi pazarlık mevcut. Kapıyı liste fiyatından açıyorlar, ne kadar düşürürseniz. Aynı dönemde f650 aldığım bir tanıdığım, motoru benden 300 Eu yüksek fiyattan almış mesela.

  Onun dışında Serhat abiye eklenecek pek bir şey bulamıyorum, gayet doğru tespitlerde bulunmuş. Son olarak, bu motosiklet, fotoğraflarda gözüktüğünden baya bir iri. Bir de BMW amblemi olunca işin içinde, dışarıdan hoş yorumlar alıyorsunuz. Yani karizmatik bir alet. Fazer da sesiyle bi racing’i andırdığı için dikkat çekerdi ama, BMW’nin getirdiği hava çok daha elit.

  Umarım yardımcı olmuştur 🙂
  Görüşmek üzere
  Murat Can Şen

 2. yorumlar super …su an honda crossrunner ve gs650 arasinda karar veremedim…cbf 600 cuyum…sizce ne yapmaliyim…

  • TEsekkurler. Ben f650 gs i tercih ederdim.sizin ihtiyaclariniza belki de crossrunner crossrunner daha iyi cevap verir. Ceossrunner v 4 silindir, farkli bir makina. Ne alirsaniz hayirli olsun.

   • Tesekkur ederim.f650gs diye karar veriyordum…ama rahmi hocanin crossrunner yazisi biraz o yone itti….sagolun.

 3. Geri bildirim: Honda NC700x incelemesi | motosikletli yaşama dair..

 4. Geri bildirim: Honda NC700x incelemesi – Motorsiklet haberleri

 5. GS 650 SERTAO 2012 İCİN….. ARKADAŞLAR BU YENİ VERSİYON MOTORSİKLETLERE DİKKAT EDİN COGUNDA FABRİKASYON ARIZALAR CIKABİLİYOR . BEN COK KÖTÜ BİR TECRÜBE YAŞADIM .YOLDA SEYİR HALİNDE LAY LAY LOM GİDERKEN MOTORUN İSTOP ETMESİ SONUCU ÖLÜMCÜL BİR KAZA ATLATTIM. AMAN DİKKAT BEN YAKLAŞIK ÜC AYDIR HASTANELERDEYİM VE MOTORU SATAN FİRMADA GAYET İLGİSİZ.VEDE YASA GEREGİ BU KAZAYI ÜC DEFA ATLATMANIZ GEREKLİ DEDİLER. BENİM ÜZERİMDEN GECMEMEK İCİN ŞARAMPOLE KIRAN TIR ŞÖFÖRÜNÜN ELLERİNDEN ÖPERİM ALLAH ONDAN RAZI OLSUN KAZA BELA GÖSTERMESİN.

 6. Bu aralar artık bana göre büyük bir motor almam gerektiğini düşündüğümden araştırıp duruyorum. tenere ve F650 arasındayım. tabiki fiyat olarak düşününce tenere ama işte insanın içinde kalıyor bu bwm bilirsiniz 🙂 siz ikisinide kullanmış birisi olarak ne dersiniz ? yıllarca arazide ciddi bir şekilde bisiklet sürüşü yaptım. ve araziyede arada bir girmek istiyorum bunuda göz önünde bulundurursanız ne dersiniz ? teşekkürederim yazınız için ve vericek olduğunuz cevap içinde şimdiden.

  • Merhabalar,
   Kararın hayırlı olsun. Ben de F650 yi çok seviyorum. Düzenli olarak sahibi olup da kullanmadım. F650nin şişmiş fiyatının karşılığını haketmediğini düşünerek Tenere aldım. Tenere için ise ABSsiz versiyonu için yorum yapabileceğim zira ABS lide ön amortisor biraz daha kısa ama sürüş karakterini bu ufak fark bile çok değiştiriyor.Bunun yanında ABSsiz de offroada ilişkin ufak dokunuşlar da var.

   Kısaca bana göre yorumlarımı yapayım.

   Malum F650 çift silindir, Tenere tek silindir. Bu fark senin için ne ifade ediyorsa o perspektiften bir düşün derim.

   Tenere için titreşim vs. olarak düşünme zira böyle bir sıkıntı kesinlikle yok. Şehir efsanelerine inanmamak lazım bu konuda.

   F650 ikinci el alacaksan makul olabilir ama servis seçimini iyi yapmak lazım. Parça fiyatları Tenere de çok daha uygun ama Yamaha servisleri bence yetersiz. En azından müşteriye ilgi alaka olarak yetersizler. Yamaha nın parça fiyatları BMW yi geçiyorum, Honda ya göre bile uygun.

   F650 nin ağırlık merkezi oldukça aşağıda o sebeple şehiriçi kullanımda çok çok rahat. Tenere belki KG olarak F650 den daha hafiftir(tam bilmiyorum) ama arazi şartları düşünülerek ağırlık merkezi daha yukarda ayarlanmış. Bu durum şehir içinde düşük hızda F650 yi geçer akçe yapıyor.
   Tenere çok daha ucuz.

   Tenere nin ABS siz versiyonu oldukça yüksek. F650 de düşük sele opsiyonu da var.

   Arazi konusunda çok tecrübeli değilim ama bence ne F650 ne de Tenere tümüyle araziye girecek motorlar değil. Ama girilir mi girilir. Motorların kendi ağırlıkları ve amortisorlere yapacakları baskılar arazide az olmaz. Bir de ustalık ister. Yani o kadar ağır motorlarla araziye girmek için özel bir amaç lazım. Tenere yi alırken ben de araziye girerim falan diyordum ama bu haftasonu cross bir motosikletle yaptığım ilk ve tek arazi deneyimi sonrası bu motorlarla orman içine vs. girilmeyeceği fikri oluştu. Stabilize yollarda falan gidilir. Tenere nin BMW deki tam karşılığı bu iş için G650 Sertao. G650 ile karşılaştırırsak ben kesinlikle Tenere yi tercih ederim.En azından Tenere daha şık. Tenere ile araziye girilecekse öncelikle dişli lastik takmak lazım. Sonra ön amortisorleri daha sertleriyle değiştirmek de daha rahat ettirebilir. İleri derecede offroad yapan arkadaşlardan arka amortisoru de değiştirenler var. Tenere için konuşursam. Stabilize yollardan dünyanın diğer ucuna gidilir ama daha fazlası kullanana eziyet olur. Tenere nin arazide etkilenebilecek parçaları çok ucuz. Örneğin Sol ve sağ da motor düşerse diye yapılmış 2 gri parça var. Bunların fiyatları çok çok uygun. Tenere nin gösterge kadranını parçalamayı başarırsan 1000 liradan aşağı değil. Yani Tenere nin de her parçası ucuz gibi algılanmasın ama sarf parçaları daha uygun.

   Uzun yolda da Tenere bence yeterince tatmin edici olur. F650 nin uzun yolu da keyifli olur eminim.

   Tenere F650 ye göre daha fazla işçilik isteyen bir motor. F650 çok kullanıcı dostu, Tenere nin yüksekliğine bile alışmak bir iş. Ama sonuç olarak Tenere yi süren bir kişi her türlü yüksek motoru rahatça sürer. Tenere ABS li versiyon da zaten hiç yüksek değil.

   Tenere nin artçılı kullanımı oldukça rahat. F650 de artçılı kullanmadım ama o da rahattır diye düşünüyorum. Artçılı kullanım yapmayacaksan hiç bunlarla uğraşma Yamaha WR250 al istediğin her yere gir derim.33 beygir ve hafifliği ile ne yolda ne de offroadda cılız kalmaz.

   F650 nin yüksek fiyatı sebebiyle ve potansiyel BMW kullanıcıları açısından (GS serisinin en ufak motoru herkes 1200 GS peşinde) çok hızlı bir ikinci el piyasası yok. Tenere ise özellikle Serkan Söğüt Afrika ya gittikten sonra, fiyat olarak uygun kalması ve benzer alternatifinin olmaması sebebiyle çok tercih edildiğini görebiliyorum. Bu ikinci elde satarken de F650ye görece avantaj sağlayacaktır.

   BMW nin bir havası ne yazık ki var. Özellikle de motosiklet kullanmayanlar üzerinde. Bu da çoğu kişi için bir tercih sebebi olabiliyor.Aklıma gelenler bunlar. Daha fazla fikir almak istersen aynı soruyu facebook grubumuza üye olup oradan da iletebilirsiniz. Birden fazla kişinin görüşünü almış olursunuz. Tekrar hayırlı olsun.

 7. Bilgileriniz için teşekkürler.Kazasız,belasız sürüşler dilerim tüm motosiklet ,binen arkadaşlara..

 8. ilkokul öğretmenimin bmw sine bindiğimden beri(1973) hayalim olan motorumu tabiiki birçok alt sınıf motora bindikten sonra nihayet 50 yaşımda forumdaki yorumlarınızı okuyup aldım..(2010 model f650 gs twin) ben bugüne kadar hiç motor a binmemişim bana göre harika makine eşim ve ben toplam 160 kiloyuz şehir içi uzun yol hiç sorun yok ..selamlar

 9. Bugün 2000 model 650gs alıcam cok heycanlıyım bu heycanla evladı nasıl kullanıcam ….yaklasık 10 seneden beri ara sıra binmesememde :)))aktif olarak neyse bana 2000 model hakkında bilgi yazan olursa sevinirim..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s